Menu Zamknij

Leczenie wypadania włosów

Leczenie łysienia jest bardzo ważne ponieważ wypadanie włosów to często pojawiający się problem u kobiet i mężczyzn.

Powodów łysienia może być wiele.

Wypadanie włosów jest problemem, który odbija się na samopoczuciu człowieka. Szczególnie wtedy, gdy dotyczy kobiet, ale nie tylko.

Leczenie wypadania włosów – Również mężczyźni utożsamiają wypadanie włosów z brakiem atrakcyjności. Często kojarzą to również ze starością. W związku z tym naukowcy zaczęli poszukiwać skutecznej metody, która zatrzyma proces wypadania włosów lub mu skutecznie zapobiegnie.

Sposobów leczenia wypadania włosów jest wiele – zanim zaczniesz poszukiwania skutecznych sposobów na swoją przypadłość, spróbuj dowiedzieć się co ją powoduje.

Leczenie wypadania włosów:

 • Przeszczep komórek macierzystych – nano fat    –   najskuteczniejsza obecnie metoda
 • Dermapen
 • Osocze bogatopłytkowe
 • Mezoterapia
 • Ledoterapia
 • Komórki macierzyste

Wypadanie włosów – poznaj przyczyny!

Leczenie wypadania włosów rozpoczynamy od diagnostyki. Najpierw staramy się znaleźć przyczynę wystąpienia tego problemu. Wypadanie włosów może być spowodowane złym sposobem odżywiania się, ale nie tylko. Poniżej znajdują się najpopularniejsze powody nadmiernego wypadania włosów oraz najskuteczniejsze metody leczenia.

Wypadanie włosów a zły styl życia

Osoby prowadzące niezdrowy styl życia, spożywające wysoko przetworzoną żywność i zażywające wielu używek nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Powoduje to pogorszenie się stanu skóry głowy i włosów oraz przyczynia się do uszkodzenia cebulek włosowych.

Nieodżywione i uszkodzone cebulki włosowe są bezpośrednią przyczyną wypadania włosów. Można temu zapobiec wzbogacając swoją dietę w suplementy diety, które zawierają sporą dawkę kolagenu, skrzypu i siarki.

Łysienie androgenowe leczenie

Wypadanie włosów spowodowane czynnikami hormonalnymi (np. niedoczynność tarczycy) można efektywnie wyleczyć mezoterapią igłową. Lekarz dermatolog wstrzykuje odpowiedni koktajl substancji odżywczych w skórę głowy. Cebulki włosowe zostają odżywione. Po kilku zabiegach można zauważyć wyraźną poprawę kondycji i obecnie posiadanych włosów (stają się grubsze i mocniejsze) oraz pojawienie się nowych. Oczywiście wdrażamy leczenie niedoczynności tarczycy.

Stres

Nagle występujący problem nadmiernego wypadania włosów lub pogorszenia ich kondycji jest najczęściej związany ze stresem. Traumatyczne sytuacje w życiu pacjenta odciskają swe piętno na zdrowiu. Najszybciej można to zauważyć w pogorszeniu się kondycji skóry i włosów (często dochodzi do przedwczesnego pojawienia się siwizny).

Stres bezpośrednio wpływa na spowolnienie krążenia krwi. Skóra głowy staje się mniej nawodniona a włosy zaczynają masowo wypadać. W tym przypadku również odpowiednią metodą będzie mezoterapia igłowa. Podane podskórnie substancje skutecznie hamują wypadanie włosów. Leczenie powinno być rozpoczęte jak najszybciej – wtedy osiągniemy zadowalające efekty w bardzo krótkim czasie.

Czynniki genetyczne

Najczęściej spotykanym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe. Jak sama nazwa wskazuje androgenowe wypadanie włosów spowodowane jest męskimi hormonami – androgenami. Skłonności do takiego rodzaju łysienia są w dużej mierze dziedziczne. W tym przypadku również skuteczną metodą terapii będzie mezoterapia igłowa.

W przypadku bardzo zaawansowanego problemu można również zastosować bardzo skuteczne leczenie łączone (osocze bogatopłytkowe, dermapen, ledoterapia), można także rozważyć zastosowanie komórek macierzystych.

Postaraj się więc skonsultować ze specjalistą, postawić skuteczną diagnozę i podjąć odpowiednie leczenie, by znów móc cieszyć się gęstą fryzurą na swojej głowie.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Wiele osób boryka się z problemem nadmiernie przerzedzających się, wypadających włosów. Jest to dolegliwość uciążliwa i nieprzyjemna głównie ze względów estetycznych, może w efekcie prowadzić także do pojawiania się kompleksów, złego samopoczucia psychicznego i niskiego poczucia własnej wartości.

Aby pozbyć się tego kłopotu, zalecamy przede wszystkim wykryć właściwą przyczynę wypadania włosów. Nie jest to proste zadanie, gdyż powodów może być bardzo wiele: od uwarunkowań genetycznych lub problemy hormonalne, przez nadmierny stres, przemęczenie, nieodpowiednią dietę czy sposób pielęgnacji, aż po choroby skóry oraz infekcje ogólnoustrojowe.

Wypadanie włosów leczenie,  metody?

Sposobów leczenia wypadania włosów jest wiele. Dobór odpowiedniej metody terapii w dużej mierze zależy od przyczyny problemu oraz kondycji skóry głowy, cebulek i mieszków włosowych. Lekarz, przed podjęciem decyzji o sposobie dalszego postępowania, zwykle wykonuje serię potrzebnych badań. Coraz częściej korzystamy w tym celu z nowoczesnej technologii badania komputerowego.

Leczenie łysienia – Metody autologiczne

Za najskuteczniejszy sposób zapobiegania wypadaniu włosów uważa się przeszczep komórek macierzystych oraz mezoterapię skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Polega ona na wstrzyknięciu pod skórę, w miejscach największego przerzedzenia włosów odpowiednio przygotowanego preparatu. Do tego celu może służyć koktajl z peptydami jako czynnik wzrostu, osocze bogatopłytkowe lub własne komórki macierzyste – nano fat.

W przypadku zabiegu z osoczem bogatopłytkowym, od pacjenta pobiera się kilkanaście mililitrów krwi, a następnie odwirowuje się ją w odpowiednich parametrach, by uzyskać osocze bogatopłytkowe. Powstałą substancję podajemy w skórę głowy w czasie zabiegu intradermoterapii.

Leczenie łysienia osoczem przynosi szybki i trwały efekt.

Zabieg z użyciem komórek macierzystych jest stosowany wyłącznie u pacjentów, w których przypadku inne rodzaje terapii nie przynoszą pożądanych efektów. Jest to metoda nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna, jednak rezultaty zwykle okazują się spektakularne.

Metody trychologiczne

W przypadkach łagodniejszych, w których nie doszło do uszkodzenia lub obumarcia mieszka włosowego, można stosować terapię mniej inwazyjną, opartą na użyciu indywidualnie dobranych zespołów preparatów.

Substancje te aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy, wyłącznie zewnętrznie, bez ingerencji mechanicznej w strukturę skóry. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny, a używane substancje naturalne, dlatego leczeniu mogą być poddawane również dzieci.

Innowacyjną metodą jest także mezoperacja, czyli wprowadzanie do skóry połączenia dermokosmetyku z substancjami aktywnym. Zabiegi takie mogą przybierać różną formę: igłową lub mniej inwazyjną – bezigłową.

Jednak najskuteczniejszą metodą na leczenie wypadania włosów jest przeszczep komórek macierzystych nano fat, potem osocze bogatopłytkowe, szczególnie w połączeniu z karboksyterapią i ledoterapią.

Można też łączyć zabieg przeszczepu komórek macierzystych z osoczem bogatopłytkowym w czasie jednego zabiegu.

Jednym z pierwszych objawów wypadania włosów u mężczyzn są zakola.

Leczenie wypadania włosów – łysienia

Czym jest łysienie, skąd się bierze i jakie są jego rodzaje?

Łysienie jest procesem, którego istotą jest utrata włosów. Dotyczy głównie skóry owłosionej głowy, choć nie tylko. Istnieje kilka rodzajów łysienia, które różnią się typem wypadania włosów i obszarami ich przerzedzenia, a przede wszystkim mechanizmem powstawania.

Łysienie może być samoistne i wynika z pewnych indywidualnych uwarunkowań

i predyspozycji (na przykład łysienie androgenowe), może również być rezultatem różnych schorzeń (np. autoimmunologicznych w przypadku łysienia plackowatego), a także powikłaniem poterapeutycznym (klasyczny przykład – łysienie w przebiegu chemioterapii z powodu nowotworu złośliwego).

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, wynikające z przemian hormonalnych (dokładniejszy mechanizm opisano poniżej). Funkcjonuje kilka teorii na temat tego, jak do niego dochodzi. Najbliższa prawdy wydaje się ta o uwarunkowaniach genetycznych, która dotyczy dziedziczenia genu łysienia. Co ciekawe, gen ten jest dziedziczony wyłącznie po matce, natomiast ujawnia się u mężczyzn.

Łysienie androgenowe i jego patomechanizm

Łysienie androgenowe jest najczęstszym rodzajem łysienia o charakterze samoistnym, wynikającym z pewnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. Zdecydowana większość przypadków dotyczy mężczyzn, jednakże u kobiet o dużej wrażliwości mieszka włosowego na androgeny również może do niego dojść.

Bezpośrednią odpowiedzialność za przerzedzanie się i wypadanie włosów ponosi pochodna androgenowa – dihydrotestosteron. Jego działanie powoduje zwiększenie intensywności wypadania włosów, czemu często towarzyszy łojotok i występowanie tłustego łupieżu.

Ten typ łysienia najczęściej pojawia się około 50 roku życia, ale równie dobrze może pojawiać się wcześniej. Rozpoczyna się ono najczęściej od kątów czołowych, czemu towarzyszy powstawanie charakterystycznych „zakoli”, a także czubka głowy. U kobiet jest ono dużo rzadsze, i objawia się równomierną utratą włosów na całym obszarze głowy, co

w rezultacie daje obraz równomiernego przerzedzenia włosów.

Istnieje skala opisująca poszczególne etapy procesu łysienia androgenowego u mężczyzn, nosząca miano skali Norwood-Hamiltona, i przedstawiająca się następująco:

 • tworzenie tak zwanych zakoli (ubytków włosów w przedniej części głowy)
 • przerzedzenie i przesunięcie w górę pierwotnej linii włosów – efekt „wysokiego czoła”
 • stopniowe przerzedzanie się włosów na środkowej części głowy oraz tak zwanej koronie
 • objęcie procesem całej głowy
 • całkowita łysina

Inne rodzaje łysienia

Oczywiście, przyczyn i rodzajów łysienia jest wiele, choć występują one zdecydowanie rzadziej.

Jednym z typów jest tak zwane łysienie bliznowaciejące, występujące jako objaw niektórych chorób skóry owłosionej głowy, takich jak raki skóry czy rybia łuska, lub jako skutek działania niektórych czynników fizycznych (na przykład promieniowania jonizującego). Może być również pourazowe. Jego istotą jest uszkodzenie mieszków włosowych przez wyżej wymienione czynniki.

Mechanizm wystąpienia łysienia telogenowego i anagenowego są bardzo analogiczne i polegają na nagłym zatrzymaniu rozwoju włosa w określonym etapie (odpowiednio w telogenie lub anagenie).

Dochodzi do tego pod wpływem nagłego zadziałania czynniku zewnętrznego (na przykład chemioterapii).

Łysienie plackowate jest to specyficzna jednostka chorobowa o podłożu autoimmunologicznym, mogąca dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Objawia się nagłą, lokalną utratą owłosienia zarówno w zakresie głowy jak i poza nią.

Jak sobie radzić z łysieniem?

Aby skutecznie leczyć łysienie, najpierw ustalamy przyczyny. W przypadku łysienia o ustalonej przyczynie, terapią obejmujemy przede wszystkim chorobę podstawową. Nie bez znaczenia pozostaje dbanie o zdrowy styl życia, w tym prawidłową dietę, co pozwala na wzmocnienie włosów i zmniejszenie ryzyka ich wypadania.

Wypadania włosów leczenie – sposoby:

Współczesna medycyna estetyczna oferuje skuteczne metody walki z łysieniem, na przykład mezoterapię igłową, karboksyterapię, czy też zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Metodę dobieramy indywidualnie do rodzaju łysienia, jego intensywności, pożądanego efektu, a także możliwości przeprowadzenia zabiegu i preferencji pacjenta.

Leczenie wypadania włosów typu androgenowego

Przeszczep komórek macierzystych Nano fat – najbardziej skuteczna metoda.

Wypadanie włosów leczenie wymaga cierpliwości